ŞEHİR KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI

Ancak sıra geldi.

          Duyumunuz ya da bilginiz oldu mu bilmiyorum.

          21 Ocak’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Tokat Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği Şehir Kimliği Çalıştayı tanıtım toplantısı yapıldı.

          Bir erteleme olmazsa Şehir Kimliği Çalıştayı’ da bu hafta 13 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

          Çalıştay çağrıları geçtiğimiz perşembe gününden başlayarak yapılmaya başlandı.

          Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütün illerde yapmayı tasarladığı söz konusu çalıştayların 13’cüsünü Tokat’ta yapmış olacak.

          Katıldığım tanıtım toplantısında yapılan sunumda, yapılması düşünülen çalıştay içeriğinin üç bölümden oluşacağı anlatıldı.

          Birincisi; şehir kimliği (şehrin tarihi, kültürel, coğrafi, ekonomik, sosyal, akademik, yapısal, jeolojik vb açılardan sahip olduğu gizilin değerlendirilmesi; kısa, orta, uzun sürelerde olması gereken konumun öngörülmesi.)

          İkincisi; çevre bilinci (şehrin havası, suyunun, toprağının, güneşinin, bitki örtüsünün, hayvan türlerinin, kültür ve tabiat varlıklarının çevresel açıdan değerlendirilmesi;  kısa, orta, uzun sürelerde olması gereken konumun öngörülmesi.)

          Üçüncüsü de; mekansal planlama ( şehir kimliği ve çevresel unsurlar da göz önünde bulundurularak, şehrin geleceğinin tasarlanması; bu tasarıya uygun olarak büyük, orta, küçük ölçekli mekansal planların yapılması.)

          Öncelikle şu konunun altını özenle çizeyim.

          T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tokat Belediyesi işbirliğinde düzenlenecek “Şehir Kimliği Çalıştayı”nın, özellikle de birinci bölümünde belirtilen çalışmaların, bugüne kadar Tokat’ta yapılan çalışmaların bir yinelemesi olmaması, çalıştay sonrası ortaya çıkacak “çalıştay sonuç yazanağının” salt sorun alanları, stratejiler ve eylemlerin saptandığı bir kaynak olarak kalmaması, Tokat’a somut yansımaları olması en büyük dileğimdir.

          Ancak, dernek olarak (TUDER) her koşulda ve ortamda dile getirdiğimiz, “şehir kimliği” nin yerel toplum tarafından ortaya çıkarılmasına yönelik düşünce ve ısrarımız göz önüne alındığında, Tokat’ı yeterince tanımayan kurum  / kuruluş ve oluşumların ‘Tokat Şehir Kimliği’ ni ortaya çıkarma yönündeki çalışmalarına kuşku ile yaklaşmamız yanlış anlaşılmamalıdır.

          Sunumda, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan her ne kadar şehirlere kimlik biçme gibi bir amaçlarının olmadığını ve bunun sakıncalı bir söylem olacağını belirtmiş olsa da, edindiğimiz bazı deneyimler, bize bu çekinceyi derinden yaşatmaya yetiyor.

          Tokat’ta bile, şehir kimliğini ortaya koyacak  simge ve tanıtım sözcüğü ya da tümcesini belirleme çalışmaları yerel toplumu dışlayarak yapılmaya çalışılmış ve Vali Cevdet Can bu duruma el koyarak, bu çalışmanın, oluşturduğu Tarih, Kültür ve Turizm Kurulu  ve bu kurulca oluşturulacak kümelerle yapılmasını sağlamaya yönelik bir çalışma başlatmışsa Tokat’ı yeterince tanımayan kurum / kuruluş ve oluşumların “Tokat Şehir Kimliği” ni ortaya çıkarma yönündeki çalışmalarına endişe ile yaklaşmamız yanlış değerlendirilmemelidir.

          Hele, Anadolu coğrafyasında doğmuş, buradan yayılmış, kültürel mirasımızın en ayrıcalı öğelerinin, bugünlerde, bize ve bu coğrafyaya ait olmayan, sonradan üretilmiş öğelerle aynı düzlemde sunulmaya çalışıldığı göz önüne alınırsa, endişelerimizde ne denli haklı olduğumuz görülecektir.

           İçimizi serinletense sözü edilen çalıştayın, bütün toplumsal kesimlerin eşit oranda önemsendiği “katılımcı yönetim” anlayışına uygun olarak yönelti (politika) belirleyecek ve uygulama süreçlerine bütün kesimlerin görüş, öneri ve katkılarının alınacak olmasıdır.

          Bu amaç, umarız sözde kalmaz, gerçekten toplum temelli (geniş katılımlı) bir çalıştay gerçekleştirilir.

          Bu değerlendirmelerimizden yapılması planlanan bu çalıştayı önemsemediğimiz anlamı çıkarılmamalıdır.

          Tersine çok önemsiyor ve bu yüzden çekincelerimizi, endişelerimizi dile getirmeye çalışıyoruz. Bu çalıştayı önemsediğimiz içindir ki, yazanak, sunum ve makalelerden oluşan 23 doküman değerlendirilmek üzere TUDER (Tokat Turizm Tanıtma Derneği) tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şehir Kimliği Çalıştay’ı yetkililerine gönderilmiştir.

          Umarız ve dileriz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çalıştay sonrası saptadığı kimi konularda(Tokat’ın pilot şehir seçilerek, çevre ve kentlilik bilincinin, farkındalığın oluşturulmasına yönelik örnek eğitimler verilmesi gibi) uygulama örnekleri sergileyerek Tokat’a ve Tokatlılara somut katkı sağlarlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s