TURİZMİ ORTAK HAREKET GELİŞTİRİR

TUDER Başkanı Özbilgin, Turizmde Stratejik İşbirliği Kararı ile “turizmle yerel ekonomik kalkınma” olanakları kullanılarak şehrin dinamiklerini harekete geçirilebileceğini, İl kültür turizm müdürlüklerinin, kaynaklarından turizm geliştirmede kullanılmak üzere ayıracakları küçük fonlardan ‘yarar ortaklığı’ sağlanarak Tokat’ın bu stratejik işbirliğinden alabileceği payı en yüksek noktaya ulaştırabileceklerini söyledi. 

STRATEJİK İŞBİRLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Özbilgin, 10 ilin katıldığı staratejik işbirliğinin önemine dikkat çekerek, “Tokat’ın bu stratejik işbirliğinden alabileceği payı en yüksek noktaya ulaştıracak zemini bugünden kurmamız bu işbirliğine hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Bu iller arasında oluşturulacak bir iç turizm hareketliliği bile şehrimizdeki turizm potansiyelini performansa dönüştürebilecektir. Kaldı ki ortak marklaşma çalışmaları yapılması, ortak destinasyon ve tanıtım stratejileri oluşturulması turizmin gelişimine bir ivme kazandıracaktır. Stratejik işbirliği proje koordinatörlüğüne Yardımcı Doç Dr. Metin Çelik’in getirilmesi ise yerinde ve doğru bir karardır” diye konuştu.

Tokat Turizm Tanıtma Derneği (TUDER) Başkanı Kadir Özbilgin, 10 ili kapsayan Turizmde Stratejik İşbirliği Kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özbilgin, “Bu işbirliğine katılma konusunda Tokat İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkililerin sergilediği uzgörülü yaklaşım da övgüye değerdir.” Dedi.

Özbilgin, Amasya, Tokat. Çorum, Samsun, Giresun, Ordu, Rize, Trabzon, Sivas ve Sinop’tan oluşan 10 ilin, il kültür turizm müdürleri vasıtasıyla sağlanan işbirliğinin, hem bölge hem de bölgeler arası turizmin gelişimi için yaşamsal seviyede önemli olduğunu ifade ederken, “Bu ortaklık kararı Tokat Turizm Tanıtma Derneği’nin Ocak 2012’de yayınladığı ve turizm alanında ortaya konulan yöresel ve bölgesel turizm politikalarının, turizm yoluyla iş gücü ve ekonomik değerler yaratılabileceğine işaret eden Tokat Turizminin Geliştirilmesinde Stratejik Ortaklık yazanağındaki saptamaların doğruluğunu onaylıyor.” Diye konuştu.

Stratejik ortaklık için yerel ölçekte yapılması gerekenler, bu stratejik ortaklığın genel ve çok boyutlu alanda sağlayacakları hususlar hakkında açıklama yapan TUDER Başkanı Kadir Özbilgin, şu değerlendirmede bulundu:

YEREL ÖLÇEKTE NE YAPILMALI?

Bu bölgelerde yer alan şehirlerimizin sahip oldukları tarihi, jeolojik, kültürel miras, doğal güzellikler ve değerler farklı boyutta ve çeşitliliktedir. Her birinde gerçekleştirilecek turizm faaliyetleri de farklı konuları ve sorunları içermektedir. Bütün bunlar arasında dengeli bir uzlaşma sağlamanın yolu, kapsamlı, bütüncül, paylaşımcı ve katılımcı bir planın uygulanmasından geçiyor. Eğer il kültür turizm müdürlükleri, ortak hareket – ortak-paylaşım – ortak gelişim stratejisi doğrultusunda bir ortaklık tesis edebilirlerse kendi aralarında, sahip oldukları turizm potansiyeline yönelik turizm etkinliklerinden, en yüksek yararı sağlayabilirler.

ŞEHRİN DİNAMİKLERİ HAREKETE GEÇİRİLEBİLİR

Bu stratejik işbirliği ile  turizm alanında yakın işbirliğine yönelerek, “turizmle yerel ekonomik kalkınma” olanaklarının birlikte

değerlendirilmesi ve il kültürturizm müdürlüklerin bu ortaklıkla elde ettikleri gücü kullanarak ve diğer paydaşlara da; il özel idaresi, meslek odaları, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına etki ederek, onlarla birlikte şehrin dinamiklerini harekete geçirmesi sağlanabilecektir. Kısaca özetlersem; “Tarihi, jeolojik, kültürel mirasını, doğal güzelliklerini ve değerlerini birlikte koru, tanıt, pazarla, ziyaretçilerini paylaş ve turizmin ekonomik yararlarından payını al!” anlayışının uygulamaya alınmasını sağlamaya yöneliktir.

YARAR ORTAKLIĞI-GÖNÜLLÜLÜK YÖNETİMİ

 İl kültür turizm müdürlükleri kıt kaynaklarından turizm geliştirmede kullanılmak üzere ayıracakları küçük fonlardan, büyük kaynaklar oluşturulabilecek, bu kaynağı azami etkinlik yaratacak biçimde ortak amaçlar doğrultusunda kullanarak, büyüyeceklerdir. Buna yarar ortaklığı da diyebiliriz.Stratejik ortaklığın oluşturacağı eş güdüm sayesinde İl kültür turizm müdürlükleri kısıtlı insan ve para kaynaklarını en verimli biçimde kullanacak, turizm geliştirme maliyetlerinde düşüş ve daha fazla etkinlik

sağlayacaklardır. Yönetsel vesiyasal amaçlar yönünden baktığımızda ise bölge turizmin geliştirilmesinde STK’ların önemli bir yere sahip olduğu görülüyor. Bu bağlamda, TR83 bölgesinde gerek turizm alanında faaliyet gösteren, gerekse meslek örgütleri arasında bir işbirliği sağlamasını gerçekleştirecek bir projeyi bizzat hayata geçirerek, bir etkinlik alanı oluşturmalı ve gerek TR83 Bölgesinde, gerekse stratejik işbirliği yapılacak bölgedeki ortak amaçları taşıyan STK’ların turizm gelişimine yönelik ortak (birlikte) hazırlayacakları projeler teşvik edilmelidir. Bu konuda STK’ lara ve STK’ların belirledikleri potansiyel gönüllülere «gönüllülük» ve «gönüllü yönetimi» eğitimleri OKA tarafından verilmeli, gerçek ve eğitimli “gönüllüler” oluşturulmalıdır.

STRATEJİK İŞBİRLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Daha açıkçası Tokat’ın bu stratejik işbirliğinden alabileceği payı en yüksek noktaya ulaştıracak zemini bugünden kurmamız bu işbirliğine hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Bu iller arasında oluşturulacak bir iç turizm hareketliliği bile şehrimizdeki turizm potansiyelini performansa dönüştürebilecektir.

Kaldı ki ortak marklaşmaçalışmaları yapılması, ortak destinasyon ve tanıtım stratejileri oluşturulması turizmin gelişimine bir ivme kazandıracaktır. Stratejik işbirliği proje koordinatörlüğüne Yardımcı Doç Dr. Metin Çelik’in getirilmesi ise yerinde ve doğru bir karardır.  Metin Hoca bu sayılan şehirlerin bazıları da dâhil çok sayıda kentte markalaşma çalışmalarını başarıyla gerçekleştirmiş bir akademisyendir. Tokat Turizm Tanıtma Derneği olarak, Tokat turizminin gelişimi için yapılacak ve doğru zihinsel bileşimi yakalamış çalışmalara destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Buradaki sihirli sözcük,;toplum temelli, sürdürülebilir ve doğru zihinsel bileşimin yakalandığı turizm geliştirme çalışmalarıdır.”

Öte yandan, 10 ili kapsayan Turizmde Stratejik İşbirliği kararının ardından ikinci toplantı dün Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak’ın ev sahipliğinde öğleden sonra Ordu’da gerçekleştirildi.Özbilgin, toplantıda önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmaların ele alındığını ve ortak bir stratejik yol haritası belirlenmeye yönelik çalışmalar yapıldığını öğrendiklerini bildirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s